Powstanie zespołu ‘Załoga Dr. Bryga’ datuje się na lipiec 2005 roku, kiedy to dwaj kumple Dominik Kaźmierczak i Michał Brzozowski, grający jedynie dla własnej satysfakcji w garażowym zaciszu, postanowili dać publiczny wyraz swoim muzycznym zainteresowaniom. Przez lata działalności próbowaliśmy swoich sił w różnych gatunkach muzycznych, aż w końcu odnaleźliśmy docelowy kierunek z rockowym duchem w roli głównej. Nurt, w którym zatonęliśmy to Rock Marynistyczny, czyli muzyka żeglarska w rockowym wykonaniu.

Do ważniejszych wydarzeń w swojej historii możemy zaliczyć zajęcie II miejsca na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Kopyść w Białymstoku w 2008 roku, Nagrodę Publiczności i Nagrodę dla Instrumentalisty (Dominika) na Festiwalu Rock Szanty Serwy 2009 oraz Nagrodę Publiczności w I Konkursie Videoclipów Szantowych Shantoclip 2012. Niemniej ważne były też wystąpienia dla TVP Polonia, TVP INFO, TVP1 w programie ‘Kawa czy herbata’ oraz kilkukrotne emisje radiowe w lokalnych rozgłośniach. Od 2008 roku jesteśmy gościem wielu koncertów finałowych festiwali szantowych. Nie bez znaczenia były też koncerty w chorwackim Splicie oraz niemieckim Querfurt w 2009 roku. Nasz dorobek płytowy to mini-album zatytułowany ‘No Shanties Inside” wydany w 2009 roku. W lutym 2011 roku ukazał się drugi album pt.: ‘Na Wschodnim Pacyfiku’ z 10 utworami autorskimi oraz dodatkowym bonus trackiem. Maj 2012 roku ukazał światu najnowsze dziecko zespołu, płytę o przewrotnej jak my sami nazwie 'Wbrew’, która to najtrafniej oddaje klimat, w jakim ZDB czuje się najlepiej.

Kontynuując naszą muzyczną przygodę, w roku 2015 zarejestrowaliśmy kolejny album zatytułowany ‘Miejsce’, na którym znajdziecie autorskie kompozycje odzwierciedlające nasze spojrzenie na mazurskiego rock’a. Natomiast wiosną 2019 roku wydaliśmy album zatytułowany 'Jeszcze Raz’, który zawiera nasze starsze piosenki oraz kilka niepublikowanych utworów w półakustycznej aranżacji. Rok 2021 zaowocował nagraniem kolejnego krążka zatytułowanego 'Only Shanties Inside’. Zarejestrowaliśmy na nim znane żeglarskie standardy w naszej interpretacji. Nasze najnowsze dziecko to album „Z dala” z 2023 roku, na którym ponownie szanty i rock przemawiają jednym głosem.

Gramy rock marynistyczny z elementami innych gatunków muzycznych takich jak szanty, folk-rock, reggae czy punk rock. Koncerty to dla nas zabawa muzyką i zawsze staramy się zarazić publiczność naszą pasją.

Przez 19 lat działalności poznaliśmy setki wspaniałych ludzi i zagraliśmy niezliczoną ilość koncertów, które to często kończyły się bisami wymuszonymi przez rozentuzjazmowaną publiczność. Otrzymaliśmy wiele e-maili i wyrazów uznania zarówno od znajomych jak i od ludzi nie wiadomo skąd. I właśnie to nadaje sens naszemu istnieniu…

AKTUALNY SKŁAD:

DOMINIK KAŹMIERCZAK
wokal, gitara basowa, saksofon

MICHAŁ BRZOZOWSKI
gitara elektryczna, gitara akustyczna

AGNIESZKA BRZOZOWSKA
wokal, przeszkadzajki

PAWEŁ RACZYŃSKI
instrumenty klawiszowe

WOJCIECH ŻUKOWSKI
perkusja

GRALI Z NAMI:

Paweł Brzuszek (2014-2018)
Łukasz Sikora (2012-2013)
Sławek Sikora (2012-2013)
Sławek Prusik (2006-2013)
Krzysztof Augustyniak (2008-2011)
Marek Kaźmierczak (2008-2011)
Eljasz Brzuszkiewicz (2006-2008)
Grzegorz Gadziomski
Wiktoria Petiuk
Piotr Janowski
Radek Bednarz